MAKALELER / BLOG

 
 

İMPLANTLAR (DİŞ EKİMİ)

 
Günümüzde diş implantları, tartışmasız olarak doğal dişlere en iyi alternatiftir. Geleneksel köprü ve protezlere göre daha iyi konuşma ve çiğneme fonksiyonu sağlarken, yüzünüzde doğal bir görünümü de beraberinde getirir.
Bugün implantın, 21. yüzyılda üzerinde en çok çalışılacak olan diş tedavi şekli olduğu anlaşılmaktadır. Doğru teşhis, yeterli bilgi, tecrübe ve ekipmanla uygulandığında diş implantı, hasta ve hekim açısından başarılı sonuçlar verebilen bir tedavi şeklidir.

İmplant (diş ekme) nedir?

 Devamını oku
 
 
 

ZİRKONYUM

 
Zirkonyum Diş Nedir?

İnsanlar her an birbirleriyle etkileşim içinde yaşayan sosyal varlıklardır. Bazen içten bir bakış, bazen de güzel ve sıcak bir gülümseme bu etkileşimi daha kolay ve etkili hale getirir. Ancak her insan güzel bir gülümseme için gereken güzel dişlere doğuştan sahip olmayabilir veya bazı çevresel faktörlerle bu dişlerde aşınma ve bozulmalar meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda sayı olarak eksik dişi kapatmak için estetik diş kaplama yöntemlerini kullanılmaktadır. Dişlerinde ... Devamını oku
 

ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ (PEDODONTİ)

 
Pedodonti Latince kökenli bir kelime olup Latincede “çocuk” anlamına gelen “pedo” ve “diş” anlamına gelen “donti” kelimelerinin birleşiminden oluşur. Pedodonti nedir sorusunun cevabı kısaca doğumdan itibaren 13 yaşına kadar olan bebek ve çocuklarla ilgilenen diş hekimliği branşı şeklindedir. Her çocuğun diş gelişimi birbirinden farklı olduğundan, doğumdan ergenliğe kadar olan dönem demek de yanlış olmayacaktır. Bu nedenle üst sınır 14 ya da 15 yaşına kadar genişletilebilir.

Çocuk diş hekimliği ... Devamını oku
 

ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ

 
Çürük dişler, aşınmış dişler, renkleşmiş dişler, şekil bozuklukları, küçük- kısa dişler, kırık dişler, aralıklı dişler, çapraşık dişler, kapanış bozukluğu, konum bozuklukları ve simetri bozuklukları gülüşümüzü önemli ölçüde etkileyebilir. Bu sorunların çözülmesi kişinin sağlıklı ve estetik dişlere kavuşmasını sağlar.

Estetik Tedavi uygulamaları Ortodontik Tedavi, Beyazlatma, Kompozit (Beyaz ışılı dolgu) uygulamaları, Porselen Lamina, Zirkonyum, Lazer ile yapılan uygulamalar ve İmplant tedavilerini içerir.

 Devamını oku
 

PERİODONTOLOJİ

 
PERİODONTOLOJİ (DİŞETİ TEDAVİLERİ)

Periodontoloji dişeti ve diş çevresini saran dokuları inceleyen bilim dalıdır.

Dişeti Hastalığı Nedir?

Dişeti hastalığı dişi çevreleyen ve destekleyen dokuların iltihabi hastalığıdır. Dişeti hastalığı çocuklar dahil tüm bireylerde görülebilir. Yetişkinlerde daha sıklıkla görülür. Erken dönemde tedavi edilmezse dişetlerinde çekilme, dişlerde sallanma ve diş kayıplarına yol açabilir. Dişeti hastalıkları dişeti iltihabı(gingivitis) ile başlar. Bu aşamada dişetleri ... Devamını oku
 

YAPRAK (LAMİNA) PORSELEN

 
Lamina porselenler, dişlerin renk, form ve pozisyonlarının değiştirilmesi amacı ile kullanılan bir porselen restorasyon türüdür.

Diğer porselen restorasyon türlerine göre avantajı nedir?

Lamina porselen uygulamalarında, diğer uygulamalara kıyasla çok daha az diş kesimi yapılır. Hatta bazı durumlarda diş yüzeyi hiç kesilmeden lamina porselen uygulanabilir.

Üstelik günümüzde lamina porselenler en estetik ve doğal görünümü sağlayan materyaldir. Çok az diş kesimi yapıldığı için uygulandığı doğal dişin ... Devamını oku
 

EMPRESS / EMAX

 
E-max veya Empress Porselenler,alt yapısında güçlendirilmiş porselen bulunan ya da tamamıyla blok olarak güçlendirilmiş porselenden yapılan estetik olarak en gelişmiş kaplamalardır. Bu tür kaplamalarda diğer kaplamalardaki gibi metal alt yapı ya da zirkonyum alt yapı bulunmamaktadır. Laboratuvar aşamaları tamamıyla bilgisayar destekli özel tarayıcı ve yazıcı sistemler (CAD_Cam) ile gerçekleştirilir. Bu nedenle teknik olarak oldukça hassas uygulamalardır.

Özellikle estetiğin çok önemli olduğu ön ... Devamını oku
 

GÜLÜŞ TASARIMI (SMILE DESIGN)

 
Bireyler için estetik kavramının anlamı, göze hoş görünen, alımlı – çekici aynı zamanda yaşa uygun genç bir görüntü veren doğallıktır. Kişilerin dişleri konusundaki en büyük zaafları ise; onların beyazlığı ve diş diziminin estetik görüntüsü olmuştur. Yapılan araştırmalar insanların sadece dişleri gözükmesin diye gülmekten kaçındığını, gülerken elleri ile ağzını kapama isteğini ortaya koymuştur.

İletişimin temelinde ilk izlenimin ne kadar önemli olduğunu herkes bilir. Dünya genelinde gülüş ortak ... Devamını oku
 

HOLLYWOOD SMILE

 
Hollywood Smile Nedir?

Hollywood Smile tasarımında dikkat edilmesi gereken bazı estetik kriterler vardır. Dudaklarımız serbest pozisyondayken ve ağzımız hafif aralıkken yani gülmüyorken, ön dişlerimizin 1.5-2 mm kadar görünmesi birinci estetik kriterdir. Bu görüntü yüzümüze daha genç bir ifade verir. Çünkü ilerleyen yaşlarda dişler aşınır, yanaklar yer çekiminin etkisiyle aşağı salınır ve dişler daha az görünmeye başlar.

İkinci estetik kriter ise, güldüğümüz zaman yanaklarımız tam açıldığında ... Devamını oku