top of page

YAPRAK (LAMİNA) PORSELEN

Lamina porselenler, dişlerin renk, form ve pozisyonlarının değiştirilmesi amacı ile kullanılan bir porselen restorasyon türüdür.


Diğer porselen restorasyon türlerine göre avantajı nedir?


Lamina porselen uygulamalarında, diğer uygulamalara kıyasla çok daha az diş kesimi yapılır. Hatta bazı durumlarda diş yüzeyi hiç kesilmeden lamina porselen uygulanabilir.


Üstelik günümüzde lamina porselenler en estetik ve doğal görünümü sağlayan materyaldir. Çok az diş kesimi yapıldığı için uygulandığı doğal dişin ışık geçirgenliğini yansıtır. İyi yapılan bir lamina restorasyon doğal dişten ayırt edilmez.


Kimlere uygulanabilir?


Diş renginden memnun olmayan veya ilaç kullanımı sonucu diş yüzeyinde renkleşmeler olan kişilerde,

Aralarında boşluk bulunan ayrık dişlerin birleştirilmesinde,

Kırık veya aşınmış dişlerin restorasyonunda,

Ön dişlerde bulunan eski ve renkleşmiş dolguların değiştirilmesinde,

Çapraşık ve eğri dişlerin düzeltilmesinde kullanılabilir.


Lamina porselen kimlere uygulanamaz?


Öncelikle dişlerin daha önce preparasyona(diş kesimi) uğramamış olması gerekmektedir.

Ayrıca bazı çene ilişkisi bozukluklarında,

Tırnak yeme, kalem ısırma, diş sıkma gibi kötü alışkanlıkları olanlarda,

İleri derecede diş eti tahribatlarının mevcut olduğu durumlarda uygulanmaz. Ancak uygulama kararını en iyi verecek olan diş hekiminizdir.


Dişlerde kesim yapılmadan oluşabilecek değişiklikleri görebilir miyiz?


Laminaların hazırlık aşamasında dişlere hiç dokunulmadan geçici materyaller hazırlanarak ağızdaki bitmiş hallerini önceden göstermek mümkündür. Yani dişlerinize hiçbir müdahalede bulunmadan dişlerinizde oluşturalacak değişikliği diş hekiminiz size gösterebilir.


Lamina porselenlerin dezavantajları nelerdir?


Çok hassas bir teknik ve laboratuvar çalışması gerektirir. Bu nedenle alternatif tedavilere göre maliyeti yüksektir. Ayrıca bazı durumlarda lamina uygulaması öncesi dişeti seviyesinde basit değişiklikler yapmak gerekebilir. Diş renginden memnun olmayan ve lamina uygulamasına karar veren kimi kişilerde beyazlatma işlemi uygulaması gerekebilir.


Lamina porselenlerin ömrü ne kadardır?


Lamina porselenler iyi bir ağız bakımıyla yıllarca sorunsuz olarak kullanılabilirler. Çünkü üstün özelliklere sahip porselenden imal edilmişlerdir. Lekelenme ve aşınmaya karşı dirençlidirler. Ömürlerini uzatmak için ağız bakımına dikkat etmek gerekir. Ayrıca, çok sert gıdaları ısırmaktan, tırnak yemek gibi kötü alışkanlıklardan kaçınmak gerekir.12 görüntüleme

Comments


bottom of page