top of page

ESTETİK DİŞ HEKİMLİĞİ

Çürük dişler, aşınmış dişler, renkleşmiş dişler, şekil bozuklukları, küçük- kısa dişler, kırık dişler, aralıklı dişler, çapraşık dişler, kapanış bozukluğu, konum bozuklukları ve simetri bozuklukları gülüşümüzü önemli ölçüde etkileyebilir. Bu sorunların çözülmesi kişinin sağlıklı ve estetik dişlere kavuşmasını sağlar.


Estetik Tedavi uygulamaları Ortodontik Tedavi, Beyazlatma, Kompozit (Beyaz ışılı dolgu) uygulamaları, Porselen Lamina, Zirkonyum, Lazer ile yapılan uygulamalar ve İmplant tedavilerini içerir.


Estetik Diş hekimliği estetik diş hekimliği sadece dişlerin estetiği ile değil, aynı zamanda dişeti rengi (esmer kişilerdeki koyu lekeler) ve biçimi, dişeti çekilmesi, dudak biçimi ve yüzün genel görünümü ile de ilgilenir. Bu nedenle daha ileri gülüştasarımları için diş hekimi, dişeti hastalıkları uzmanı, dermatolog ve plastik cerrahi uzmanları gülüşümüzü ve yüz estetiğimizi birlikte planlayabilir. Diş ve çevre dokularına yapılan girişimler kişinin gülüşünü, yüz estetiğini, psikolojisini (moral) ve sosyal iletişimini olumlu yönde etkiler.


Estetik diş hekimliği ile ilgili sıkça sorulan sorular:


Estetik Gülüşü Etkileyen Faktörler nelerdir ?


1) Yatay Düzlemlerin Uygunluğu

2) Gülüş Hattı


Cinsiyetiniz ve dişşekli:


Kadınlarda: Dişlerin köşeleri daha yuvarlaktır Gülme hattı yukarı doğru kavislidir.

Erkeklerde: Dişler daha köşelidir.Gülme hattı daha düzdür.


Gülüş simetrisi: Dişlerin orta hattının dudak ve burun ucu ile aynı parelelde ve düz olması estetik bir gülüş sağlar.


Dişlerinizin sıralanışı: Dişlerin konumları gülüş estetiğini etkiler.


Dişlerin aralıklı olması.


Dişlerin renkleri: Açık renkteki dişler kişiyi daha sağlıklı ve genç görünümlü gösterir.


Dişlerin boyları: Kısa dişler hastayı daha yaşlı gösterir. Dişlerin büyütülmesi hastanın gülüşünü belirginleştirir. Özellikle ön iki keser dişin uzatılması hastanın dinamiğini arttırır ve kişiyi gençleştirir.


Diş etlerinin sağlığı ve görünme miktarı: Diş etlerinin fazla görünmesi gülme estetiğini bozabilir.


Dudaklarınızın biçimi ve kalınlığı, Burun şekli.


Altın oran: Dişler arasındaki oranın matematiksel ifadesidir. Ön iki dişin genişliği 100 kabul edilecek olursa, bunların yanında yer alan dişlerin genişliği 60 olmalıdır. Bunları takip eden dişlerin de görünen yüzeyi bir öncekinin %60 ı olmalıdır. Bu oran sağlandığında güzel bir gülüş elde edilebildiği saptanmıştır.


10 görüntüleme

Comments


bottom of page