top of page
iStock-931709348.jpg

ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ (PEDODONTİ)

Ağız sağlığı ana karnında başlar. Çocuklarımıza çok erken yaşlarda diş fırçalama ve diş hekimine gitme alışkanlığı kazandırmalı hatta onların diş hekimi fobisini (KORKU) bu yaşlarda önlemeliyiz. İğne, doktor, diş hekimi, dişçi gibi kelimelerle korkutulmayan bireyler öz güvenli, cesur ve başarılı olurlar.

 

Korku kültürüyle yetiştirilen bireyler korkak, ezik, başarısız bireyler olup toplumsal sorunlar oluşturmaya adaydırlar. Pedodonti, diğer adıyla Çocuk Diş Hekimliği 0-14 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlığını korumayı ve oluşan hastalıkları tedavi etmeyi amaçlayan ana bilim dalıdır. 

 

Biberon Çürüğünden Korunmak için Ne Yapmalıyız?

Bebeklerde oluşan çürüklerin tedavisi çok güç olduğundan aşağıda yazacağımız koruyucu önlemleri erken dönemde almak gerekir.

Erken diş kaybı durumlarında, çekilen süt dişlerinin yerinin korunarak, alttan gelecek olan sürekli dişlerin doğru yere sürebilmesi için kullanılan apareylerdir. Süt dişlerinin zamanından önce çekilmesi ve herhangi bir nedenle erken kaybı ile komşu dişler o boşluğa doğru hareket edeceklerdir. Yer tutucu apareyler çapraşıklık, çiğneme ve konuşma bozukluklarını önler.

pedo1.jpg
pedo2.jpg
pedo3.jpg
bottom of page