Diş Hekimi Fikret Altan
 
 
 
0542 312 24 41
(Randevu ve Acil Durum Hattı)
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Tedaviler

 
 
 
 

Estetik Diş Hekimliği

 
Estetik Diş Hekimliği: Zirkonyum, Laminate Veneerler, Porselen kaplamalar, gülüş estetiği, bonding, diş estetiği, inlay-onlay dolgular, porselen kuron veya köprüler, zirkonyum porselen kaplama veya köprüler, empress porselen kuron veya köprüler bu grup altında adlandırılırlar.

Zirkonyum, Laminate Veneerler: Dişlerin sadece ağız dışından görülen dış yüzeylerini restore etmek amacı ile estetik materyallerden yapılan bir çeşit bölümlü kuron protezidir. Çoğunlukla dişte yapılacak 0.5 mm kadar bir aşındırma yeterli olacaktır. Bu sayede dişin ön yüzünde oluşacak minimum madde kaybı ile hem üstün bir estetik sağlanmış olacak, hem de dişin diğer yüzeylerinin doğal yapısı ve diş-diş eti ilişkisi korunmuş olacaktır.
 
 
 
Estetik Diş Hekimliği
 
 
 
 
 
 
Gülüş Tasarımı
 
 

GÜLÜŞ TASARIMI

 
Altın Oran, matematik ve sanatta, bir bütünün parçaları arasında gözlemlenen, uyum açısından en yetkin boyutları verdiği sanılan geometrik ve sayısal bir oran bağıntısıdır. İlk olarakta Mısırlılar ve Yunanlılar tarafından kullanılmıştır. Ortaçağın en ünlü matematikçisi olan İtalyan kökenli Leonardo Fibonacci bulmuş olduğundan altın orana aynı zamanda Fibonacci sayıları (Fi) denilmiştir, bu sayı evrendeki muhteşem düzenle birebir örtüşen bir orandır. Bir yapı ya da sanat eserinin Altın orana yakınlığı, onun aynı zamanda estetik olarak güzelliğinin bir ölçüsü olarak kabul görmüştür.

Biz bunu baz alarak insan vücudu, ağız, çene, diş ve diş etleri üzerinde uygulayarak oluşturduğumuz o kişiye özel estetik ve doğal dişler yaparız.
 
 
 
 
 
 

İmplant (Vidalı) Diş

 
Implant öncesinde, kemiğin sağlamlığına karar vermek ve implantın hangi noktaya vidalanacağını görebilmek amacıyla öncelikle hastadan panoramik film, gerekirse dental tomografi istemekteyiz.

Implant, diş kayıplarında estetik görüntü elde etmek ve işlevselliğini yeniden kazandırmak amacıyla eksik dişin yerine, üzerine porselen üst yapısı gelmek üzere, titanyumdan yapılmış yapay köklerdir. Implantın cerrahi işlemi sanıldığı kadar zor ve ağrılı bir işlem değildir. Aksine, aslında implant cerrahisi çoğu diş çekiminden çok daha kolaydır. Lokal anesteziyle uyuşturulan bölgede cerrahi sırasında herhangi bir ağrı duyulmaz. Kayıp dişlerden kaynaklanan boşluklar için en iyi çözüm implant tedavisidir.
 
 
 
İmplant Diş
 
 
 
 
 
 
Zirkonyum Porselen Kaplama
 
 

ZİRKONYUM PORSELEN KAPLAMA

 
Zirkonyum doğada 1789 yılında bulunmuş olup materyalin başarısı tıp ve endüstri alanında kanıtlanmıştır. 1998 yılında başlayan araştırmaların sonunda 2002 yılı başından itibaren klinik uygulamalara tüm Dünyada geçilmiştir. Artık bu yeni uygulama ile hastada metal porselen restorasyonlarda oluşan estetik kaygılar kesinlikle ortadan kalkmakta hastaya en uygun olan doğal dişler elde edilmektedir.

Parlak, beyaz renkli zirkonyum alaşımından oluşan zirkonyum porselen dişler, metalden ve altından daha sağlamdır, yaklaşık 900 megapascal dirence sahiptirler. Bu özellikleri sayesinde arka bölgelerdeki dişlerde de çok rahatlıkla kullanılırlar. Metal destekli protezlere göre de oldukça hafiftir. Hatta zirkonyum uzayda astronotlar tarafından kullanılmaktadır.
 
 
 
 
 
 

Diş Beyazlatma

 
Hekim tarafından yapılan bir beyazlatma yöntemidir. Deneyimli hekim tarafından beyazlatıcı ilaç diş üzerine yerleştirilir ve dişin üzerine mavi/yeşil renkli ışık kaynağı belirli süre tutulur ve sonuç hemen gözlemlenir (45-50 dk süren bir işlem sonrası).

Her iki yöntem de çok etkili olmasına rağmen hangisinin tercih edilmesi gerektiği kararı, diş temizlenmesinin uygulandığı alana, dişteki renklenmenin derecesine, tedavinin ne kadar çabuk sonlandırılmak istendiğine ve hekimin görüşüne bağlıdır.

Rengi koyulaşmış veya sararmış dişlere porselen kaplama yaptırmak yerine diş beyazlatma yöntemi uygulanır ve bu işlem sonunda dişler durumuna göre 3-5 tona kadar açılır.
 
 
 
Diş Beyazlatma
 
 
 
 
 
 
Diş Taşı Temizliği
 
 

DİŞ TAŞI TEMİZLİĞİ

 
Diş taşı temizliği, tartar temizliği ya da detartraj olarak da bilinir. Bakteri plaklarının diş yüzeyinde sarı ve kahverengimsi lekeler olarak görülmesidir. Hekim tarafından öncelikle ağız içi muayene yapılır, standart diş taşı temizliği mi yoksa daha ileri düzey bir temizlik mi yapılması gerektiğine karar verir.

Derin diş taşı temizliği kararı verilirse, diş eti küretajı veya flap operasyonu yapılır.

Dünya Diş Hekimleri Birliği (FDI) önerisine göre diş taşı temizliği en az yılda 2 kez yapılması gereklidir.
 
 
 
 
 
 

Kanal Tedavisi

 
Kanal tedavisi; dişlerde ağrı, apse ve kist oluşumuna neden olan iltihaplı veya ölü diş pulpasının kök kanallarından çıkarılması, oluşan boşluğun temizlenip sağlığa zararlı olmayan doku dostu bir maddeyle tam olarak doldurulması demektir. Kök kanal tedavisi ağrılı bir tedavi değildir. Normalde ağrılı bir tedavi şekli olmayan bu yöntem, özellikle ağrı ve enfeksiyon mevcutsa tedaviyi takiben ilk birkaç gün dişte hassasiyet oluşsa da yaklaşık 1-2 hafta içerisinde bu hassas dönem kurallara uygun yapıldığı taktirde kendiliğinden geçecektir. Bu durumda hasta ağrı kesici alarak rahatlayabilir.

Kanal tedavisi yapım işlemi 1 günde de yapılabildiği gibi 2-3 haftalık bir zaman diliminde kök ucundaki iltihabın boşaltılması ile, iltahaplı bölgenin iyice temizlenmesi sonucunda ağrının da geçmesi ile kanal dolgusu yapılır ve işlem bitirilir.
 
 
 
Kanal Tedavisi
 
 
 
 
 
 
Dental Bonding
 
 

DENTAL BONDING

 
Dental Bonding: Estetik diş hekimliğinin alt grubudur. Ön grup dişlerin diş yüzeylerinde porselen veya kompozit malzeme ile yapılan estetik restorasyonlardır.

Orjinal diş dokusu ile eksik kısmın arasındaki fark ayırt edilemeyecek kadar doğal estetik görünüm yakalanabilmektedir. Anestezi gerektirmez, birkaç saatlik çalışma ile tek seansta sonuca ulaşılır. Az da olsa kırılma riski vardır, kırılma durumunda tamiri çok kolaydır.

Dental bonding dişlerin durumuna, sayısına, estetik beklentiye, renklendirici maddelerin kullanımına, ekonomik duruma göre porselen lamina tedavisine de alternatiftir.
 
 
 
 
 
 

PORSELEN DİŞ

 
Porselen dişler çeşitli nedenlerle kaybedilen dişlerin yerine yapılan veya dişlerde bulunan çeşitli estetik bozuklukların giderilmesi, çiğneme bozuklukları veya asimetrik kapanma bozuklukları ve konuşma bozukluklarını gidermek amacıyla tek olarak veya bütün çene kemiğine yapılan protez uygulamalardır.
Porselen protez diş, zirkonyuma göre daha mat ve ışık geçirme özelliği olmamasına rağmen estetik olarak kabul edilir.

Köprü: Bir veya birden fazla diş eksikliğinde, komşu dişlerin küçültülüp, bunlara gelen özel kaplamalardan destek alınarak ara boşlukların doldurulması işlemidir.
Köprü yapılmadığı durumlarda hastanın komşu dişleri ve diğer karşıt dişleri, çekim boşluğuna doğru hareket eder. Bu nedenle bozulan diş çürüklere ve diş kayıplarına yol açar. Eğer bu boşluklar uzun süre restore edilmezse bu komşu dişler de kaybedilebilir.

 
 
 
Porselen Diş
 
 
 
 
 
 
Çocuk Diş Hekimliği
 
 

ÇOCUK DİŞ HEKİMLİĞİ (PEDODONTİ)

 
Pedodonti, diğer adıyla Çocuk Diş Hekimliği 0-14 yaş grubu çocukların süt ve daimi dişlerinin sağlığını korumayı ve oluşan hastalıkları tedavi etmeyi amaçlayan ana bilim dalıdır.

Biberon Çürüğünden Korunmak için Ne Yapmalıyız?
Bebeklerde oluşan çürüklerin tedavisi çok güç olduğundan aşağıda yazacağımız koruyucu önlemleri erken dönemde almak gerekir.

Erken diş kaybı durumlarında, çekilen süt dişlerinin yerinin korunarak, alttan gelecek olan sürekli dişlerin doğru yere sürebilmesi için kullanılan apareylerdir. Süt dişlerinin zamanından önce çekilmesi ve herhangi bir nedenle erken kaybı ile komşu dişler o boşluğa doğru hareket edeceklerdir. Yer tutucu apareyler çapraşıklık, çiğneme ve konuşma bozukluklarını önler.
 
 
 
 
 
 

DİŞ ETİ HASTALIKLARI (PİYORE)

 
Piyore diş eti hastalıklarının genel adıdır. Sağlam diş eti açık pembe renklidir ve dişleri sıkıca sarar. Sağlam diş etinde diş eti kanaması, diş eti çekilmesi yoktur ve sağlam diş etleri olan hastanın ağzında kesinlikle ağız kokusu oluşmaz. Diş etlerimiz sağlıksızsa dişimizde çürük olmasa bile diş eti hastalığından bir gün dişlerimizi kaybedebiliriz.

Diş eti tedavi edilmezse çürüksüz, sağlam dişler dahi kaybedilebilir ve diş eti kanaması ile birlikte sallanan dişlerin çekilmesine bile gerek kalmadan kendiliğinden düşer.

Diş eti hastalığı, diş taşı temizliği (detartraj) ve diş etlerinin bakteri plağından temizlenmesi ile ağız diş eti kanamasından kurtarılır, böylelikle ağız kokusunun da önlenmesi ile diş ve diş etlerimiz temizlenmiş olur.
 
 
 
Diş Eti Hastalıkları
 
 
 
 
 
 
Diş Çekimi
 
 

DİŞ ÇEKİMİ

 
Dişin çene kemeğindeki soket adı verilen yuvasından ayırma işlemine diş çekimi denir ve bu işlem diş çekiminin zorluğuna göre değişir.

Diş hekiminin dikkatli hareket etmesi ve kurallara uyması, hastanın ağrı duymaması için gerekli önlemlerin alınması durumunda, diş çekiminden ve diş hekiminden korkulacak hiç birşey kalmamaktadır.

Cerrahi çekim ağız içinde rahatça görülemeyen, diş eti sınırında kırık olan ya da gömük dişlerin çekiminde kullanılan tekniktir. Apse ve kist operasyonları, tüberlerin düzleştirilmesi, kök rezeksiyonu, 20 yaş dişlerinin çekilmesi ve gömülü dişlerin çekilmesi cerrahi çekime girer.